Om donationen
- Region
- Landsdækkende
- Type
- Projekt
- Modtager
- OMBOLD
- Støttet beløb
- 630.600 kr., år 2023
- Delmål
- Fællesskaber for alle
Donationsmodatagerens egen vurdering af effekten af donationen
Målgruppen
Børn og unge, Voksne, Ældre
Forankring
I hvor høj grad er I lykkedes med at forankre projektet?
Det er svært at sige da projektets forankring er langsigtet. Budskabet om at udsattes deltagelse i idrætsfællesskaber afhænger af statslig og kommunal finansering blev kommunikeret klart til bl.a. socialministeren, samt diverse kommunale politikere og embedsfolk, hvilket var hensigten.
Mål
I hvor høj grad blev målet med jeres projekt indfriet?
Vores primære mål med at skabe opmærksomhed omkring udsatteidrætten blev til fulde indfriet. Der var stor interesse for konferencen blandt kommuner og sociale aktører, og konferencen blev fyldt. Herudover blev eventen omtalt i diverse medier, og to spillere fra hjemløselandsholdet fik taletid i God Morgen Danmark, hvor de talte om hvilken forskel sammenholdet omkring idrætten havde gjort for dem.
Aktiviteter
I hvor høj grad var de valgte aktiviteter de rigtige til at nå jeres mål?
Der var en del af de tidligere spillere som havde udfordringer med at deltage da turneringen blev afviklet på en hverdag. Det skyldtes, at de var i arbejde og havde svært ved at få fri. De ville gerne have haft at arrangementet blev afholdt i en weekend. Det havde på den anden side givet udfordringer ift konfrencen, hvor det nok havde været svært at få deltagere til at komme i en weekend.
Delmål
Fællesskaber for alle
Gode sociale relationer, oplevelsen af at høre til og dét at kunne være noget for andre er vigtigt for at føle sig tilfreds med livet. Vi vil bidrage til, at alle voksne har mulighed for at tage del i fællesskaber og få hjælp og støtte, hvis de er på vej ud af dem.
Mere om vores fokusområde Fællesskaber for alle