For at være lykkelig skal man have tryghed. Jeg er over halvvejs i livet, og mener jeg har tryghed i overflod - så jeg kan dele ud af den.
Karakteristikken er igangsætter og idégenerator, så jeg har en del forslag til, hvad der kan og bør bruges midler til i TryghedsGruppen.
Vi har et socialt ansvar, når så mange danskere bor alene og føler, det er svært at komme ud eller gerne vil i kontakt, men mangler muligheden. Jeg vil gerne arbejde for, at man skal føle sig tryg ved at blive en del af en aktivitet, noget socialt foretagende, sport, musik, håndarbejde eller bare en snak over en kop kaffe.
Jeg ved, hvor pressede forældre kan være i hverdagen, når der skal hentes børn i institutioner, på skoler, i klubber osv. Kan man løse den opgave ved at lade andre børn eller voksne hente børnene og få dem fragtet til de aktiviteter, de skal til? Så forældre ikke står med den opgave, og børnene får lettere ved at kunne deltage i alle mulige aktiviteter efter skole. Social aktivitet og fysisk aktivitet er vigtig, og kan man gøre det lettere i hverdagen, vil jeg gerne være med til at komme med forslag til den del.
Det samme gør sig gældende for voksne i alle aldre. Der er helt sikkert mange, der afskæres fra eller ikke har modet til at komme udenfor eller deltage i sociale tiltag. Kan den opgave med at hente og bringe ikke løses på en måde, så det indbyder flere til at komme med, være aktive eller bare socialt aktive? Det er så let i dag at fortabe sig til indendørs ensomhed.
Jeg tror, mange mennesker gerne vil hjælpe, men det skal være ret præcise beskrivelser, der gør, at folk vil hjælpe i dag. Man skal ikke bare stå til rådighed, men skal vide som hjælper, hvad man præcist står til rådighed for og til. Et eksempel kunne være, at to ældre skal følges fra ældrecenter til kirkekor om formiddagen, med klokkeslæt, adresser og en andet blok. Via en app kan man så byde ind på den
opgave. Mit forslag her er bare et ud af mange...
Min holding til TryghedsGruppen & TrygFonden
-
Medlemmer
Næsten hver fjerde dansker er medlem af TryghedsGruppen. Som forsikringstager i Tryg, Alka eller gennem en af Trygs samarbejdspartnere er du medlem af TryghedsGruppen, der står bag TrygFonden. Som medlem af TryghedsGruppen kan du også få udbetalt medlemsbonus, og du kan få indflydelse på vores beslutninger ved at stille op og stemme ved vores valg til repræsentantskabet.
-
Det er medlemmerne, der kan være med til at bestemme, hvem der skal bestemme. Det er et af de største demokratiske selskaber i Danmark. At lade de mange medlemmer få indflydelse på, hvad trygheden er i Danmark, og hvordan det hver dag udøves til at blive mere og mere udbredt, er en virkelig positiv virksomhedsopbygning.
-
Ejerskab af Tryg
TryghedsGruppen er største aktionær i Tryg. Tryg leverer forsikringsløsninger til kunderne, der er med til at skabe tryghed i deres hverdag. Tryg har en ambition om at skabe verdens bedste forsikringsselskab. TryghedsGruppen står bag denne ambition som en økonomisk stærk og langsigtet ejer.
-
TryghedsGruppen kan skabe sikkerhed og tryghed i hverdagen, få nogle udfordringer og farer i hverdagen til at forsvinde for børn, voksne og ældre. Så giver de tryghedsgivende forebyggelser et positivt afkast i mindre brug af forsikringer. Når først der er brug for forsikringen, er skaden sket. TryghedsGruppen arbejder derfor i mange henseender i det forebyggende, inden skaden sker. Det er et aktivt ejerskab med aktier og TryghedsGruppen.
-
TrygFonden
TrygFonden varetager TryghedsGruppens almennyttige aktiviteter. Vi er selv drivkraft bag en række projekter, arbejder aktivt for at finde de bedste samarbejdspartnere og donerer hvert år midler til hundredevis af små og store projekter i hele landet. TrygFondens mission er at bidrage til, at alle kan tage ansvar for egen og andres tryghed.
-
Den tryghedsgivende, initiativtagende, almennyttige enhed, der på bedste vis sorterer i en lang række projekter af forskellig størrelse. Det har gennem de senere år givet mere og mere positiv synlighed gennem medier, hvad der støttes som f.eks. hjerteløberordningen, førstehjælp, livredderordninger osv. Jeg bakker op om TrygFondens mål om at give mere tryghed til danskere.
Andre kandidater














































Else Søjmark
Regionsrådet / udvalgsformand nære sundhedstilbud - tidligere politisk konsulent og leder



